Warszawa, wrzesień 2014
Informacja prasowa
Najnowsze badania potwierdzają: 68% palących pracowników korporacji chce w najbliższym czasie rozstać się z nałogiem.
Problem palenia papierosów w miejscu pracy był dotychczas bardzo często bagatelizowany przez polskich pracodawców, którzy wychodzili z założenia, że pracownicy palą, bo lubią i chcą. Tymczasem według badań przeprowadzonych w lipcu b.r. przez Klinikę i Ośrodek Badań nad Nikotynizmem Free Forever 57% ankietowanych palących pracowników korporacji uważa nikotynę za narkotyk. 68% deklaruje, że chciałoby rzucić palenie w najbliższej przyszłości, lecz czuje bezradność wobec nałogu, a kolejne 20% badanych uważa, że kiedyś rzuci. Łącznie aż 88% uzależnionych od papierosów pracowników nie wiąże swojej przyszłości z nałogiem. Wszyscy jednak palą, bo muszą, a nie dlatego, że chcą. Aż 70% skorzystałoby z pomocy pracodawcy i wzięło udział w grupowych terapiach antynikotynowych organizowanych w miejscu pracy, gdyby tylko mieli taką możliwość.
Większość z palaczy rozpoczęło palenie w młodości, w okresie nastoletniego buntu nie zdając sobie sprawy z konsekwencji jakie niesie za sobą palenie. Dziś tej decyzji żałują, wielokrotnie podejmując próby rozstania z nałogiem. Jak wykazują badania przeprowadzone wśród warszawskich pracowników biurowych aż 68% chciałoby wyjść z pułapki nikotynowej w najbliższej przyszłości, kolejne 20% decyzję odwleka w czasie (w przedziale wiekowym 31 ? 35 motywacja jest najwyższa, aż 75% deklaruje chęć rzucenia palenia). Mimo chęci zerwania z nałogiem nadal tkwią w szponach narkotykowego ciągu, nie zdając sobie sprawy z mechanizmów, rządzących ich uzależnieniem. Tkwią w nim nie dlatego, że chcą lecz dlatego, że muszą.
– Nikotyna to silnie uzależniający psychicznie i fizycznie narkotyk oraz silna neurotoksyna, dodawana np. do środków owadobójczych. Jedynie 57 proc. ogółu badanych przez nas pracowników jest tego świadoma – zaznacza Piotr Jagiełło, instruktor terapii uzależnień, terapeuta metody behawioralno-poznawczej Free Forever. Od lat prowadzone przez naukowców badania wskazują jednoznacznie, że uzależnienie od nikotyny to nie tylko destrukcja płuc, ale również psychiki. Palenie upośledza zdolności intelektualne palacza i wpływa na zaburzenia koncentracji, co jest nie bez znaczenia w przypadku pracowników umysłowych – dodaje.
Każdy z badanych deklarujacych chęć rozstania z nałogiem tytoniowym (jedynie 12% badanych palaczy twierdzi ze chce palić i nie planuje rzucania w ogóle) taką próbę podejmował już kilkukrotnie. Niestety nieskutecznie.
– Usiłując rzucić palenie siłą woli, stosując leki lub Nikotynową Terapię Zastępczą palacze nie rozwiązywali tkwiącego w ich głowie problemu. Nałóg nikotynowy to w 90% problem mentalny, a tylko w niewielkim stopniu fizjologiczny. Żeby wyjść z tytoniowego potrzasku, trzeba wiedzieć jak to zrobić. Skuteczny sposób musi opierać się o pracę z psychologiem, bo warunkiem sukcesu na trwałe rozstanie się z nałogiem jest poznanie podświadomych mechanizmów rządzących uzależnieniem. Inaczej po każdej próbie rzucenia palenia, papieros prędzej czy później wróci jak bumerang ? zaznacza Dorota Mierzejewska dyrektor merytoryczny Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever, terapeutka uzależnienia nikotynowego, superwizor metody behawioralno?poznawczej Free Forever.
Badania europejskich ośrodków naukowych jednoznacznie potwierdzają iż najbardziej efektywnym sposobem w walce z uzależnieniem od nikotyny osiągającym blisko 60% skuteczność są grupowe terapie antynikotynowe metodą behawioralno-poznawczą organizowane w środowisku pracowniczym. Deklaracja złożona przed współpracownikami jest dużo bardziej wiążąca niż złożona po cichu przed samym sobą.
Chęć udziału w terapii antynikotynowej, organizowanej i finansowanej przez swojego pracodawcę zadeklarowało aż 56% ogółu badanych i aż 70% tych palaczy, którzy uważają, że nikotyna to narkotyk.
– Walka z nałogiem w biurze to dla wielu palaczy jedyna szansa na osiągnięcie sukcesu i skuteczne rozstanie z nałogiem nikotynowym. Większość palących pracowników chce przestać palić a odpowiedzialny pracodawca powinien im w tym pomóc. W ramach projektu ?Firma bez dymu? przygotowaliśmy dla Pracodawców narzędzia które ułatwią im to zadanie. Pracownicy wolni od nałogu tytoniowego to zdrowsi pracownicy, lepiej służący przedsiębiorstwu, swojej rodzinie oraz społeczeństwu. ? podkreśla Michał Lach prezes zarządu Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever, inicjator projektu ?Firma bez dymu?.
Wiecej informacji na temat projektu ?Firma bez dymu? na www.nierzucajbowroci.pl