Kawa

Barista radzi: jak znaleźć idealną kawę dla siebie?

Barista radzi: jak znaleźć idealną kawę dla siebie?
Barista radzi: jak znaleźć idealną kawę dla siebie? Jednym z najbardziej nurtujących pytań dla wielbicieli pobudzającego napoju jest to, jaka kawa jest najlepsza. Odpowiedź jest

Barista radzi: jak znaleźć idealną kawę dla siebie?

Jednym z najbardziej nurtujących pytań dla wielbicieli pobudzającego napoju jest to, jaka kawa jest najlepsza. Odpowiedź jest jedna – dla każdego inna. Jak znaleźć tę, która w największym stopniu będzie odpowiadała naszym smakowym preferencjom? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań idealnego aromatu.

Choć jest ona jednym z najpopularniejszych napojów świata, a roczne spożycie szacowane jest na około 400 mld filiżanek – nie istnieje powszechna definicja najlepszej kawy, która smakowałaby każdemu. Jej bukiet smakowy jest bowiem wynikiem wielu czynników – począwszy od gatunku i regionu uprawy, przez metodę zbioru, obróbki i palenia, po sposób przyrządzenia i dodatki. Jak zatem wybrać kompozycję, która najpełniej odpowie naszym preferencjom?

Aromatyczne, wyraziste nuty? 100% Arabika!

Dla smaku naparu podstawowe znaczenie ma gatunek kawy. Najbardziej ceniona jest pochodząca z Jemenu, a dziś uprawiana głównie w Etiopii i w Ameryce Południowej Arabika. Mimo dość trudnych, górskich warunków hodowli, krzewy Coffea Arabica stanowią aż 70% światowej produkcji. Napój sporządzony w całości z ziaren tego rodzaju to propozycja dla koneserów lubujących się w łagodnym i bardzo aromatycznym, ale jednocześnie wyraźnie kwaskowatym smaku napoju. Wśród nieprawnych kawoszy, może być omyłkowo interpretowany jako kwasota, jednakże stanowi on pożądaną wartość, decydującą o unikatowym charakterze kompozycji. – Propozycje 100% Arabika stanowią zazwyczaj mieszankę kilku odmian tego gatunku, jednak na rynku znajdziemy również kawy typu Single Origin, czyli skomponowane z ziaren pochodzących z jednego regionu geograficznego, a nawet plantacji – mówi Grzegorz Staszowski, barista Segafredo Zanetti Poland. – Pochodzenie ziaren jest istotne, ponieważ warunki uprawy takie jak rodzaj gleby, nasłonecznienie, wilgotność itd. mają duży wpływ na walory smakowe naparu. I tak, kompozycja Le Origini Peru charakteryzuje się czekoladowo-karmelową, aksamitną nutą, kawa z Kostaryki ujmuje orzeźwiającym, owocowym posmakiem, zaś w odmianie Le Origini Brasile odnajdziemy aromat miodu – dodaje ekspert. Jeśli kupujemy mieszankę niemieloną, jej gatunek możemy rozpoznać po kształcie ziaren, które w przypadku Arabiki są płaskie i lekko podłużne z widocznym S w środku.

A to już wiesz?  Espresso - esencjonalny bukiet, intensywny aromat i gęsta crema

Zbalansowany smak? Arabika i Robusta!

Tym, którzy od subtelnej, ale kwaskowatej „królowej kaw” wolą bardziej zbalansowany smak łączący w sobie zarówno szlachetny, intensywny aromat, lekką kwasowość, ale i odrobinę goryczki połączonej z czekoladową nutą, polecane są odpowiednio wyważone mieszanki Arabiki i Robusty. Uprawiana przede wszystkim w Wietnamie, Brazylii, Kamerunie i Ugandzie Robusta uzupełnia pozostałe 30% światowego rynku kawowego. Poza wyrazistym, bardziej gorzkim smakiem wyróżnia ją wyższa zawartość kofeiny. Ziarna tego gatunku rozpoznać można po bardziej owalnym kształcie, mniejszym rozmiarze i bladozielonej lub wpadającej w szarość barwie.
W zależności od preferowanych właściwości smakowych, mieszanki przygotowywane są w różnych proporcjach, zazwyczaj jednak przeważa w nich szlachetna Arabika, zaś Robusta stanowi jej uzupełnienie, dzięki któremu kawa zyskuje większą „moc” oraz atrakcyjną wizualnie cremę – puszystą piankę na wierzchu zaparzonego espresso, która skrywa cały jego aromat.

Orzeźwiające, żywe nuty? Kawy jasno palone!

Walory smakowe i aromatyczne kawy wynikają nie tylko z gatunku i miejsca uprawy, ale też czasu i temperatury wyprażania. Proces ten pozwala uwolnić niemal 700 różnych substancji zapachowych, które ujawniają się dopiero podczas prażenia ziaren. Wyróżnia się trzy podstawowe sposoby palenia – jasny, średni i ciemny, które charakteryzuje odpowiednia temperatura i czas trwania obróbki. – Krótki czas prażenia i temperatura od 195 do 205 st. C pozwalają uzyskać jasne ziarna, które charakteryzują się lekkim, orzeźwiającym smakiem, naturalną i wysoką kwasowością – tłumaczy barista Grzegorz Staszowski. – Taki aromat zawdzięczają dość krótkiemu czasowi palenia, w procesie którego nie zdążyły się skarmelizować cukry. Kawy jasno prażone dobrze sprawdzają się w alternatywnych metodach przyrządzania, np. za pomocą drippera czy chemexu – dodaje barista Segafredo Zanetti Poland.

Idealnie wyważony smak dla połączeń z mlekiem? Kawy średnio palone!

Najczęściej stosowany, średni stopień palenia w temperaturze 210-220 st. C pozwala uzyskać odpowiedni balans między kwasowością, a delikatną goryczką. Większość dostępnych na rynku kaw poddawanych jest właśnie tego rodzaju obróbce termicznej. Parząc espresso z takiej kompozycji, wyczuwalna będzie cielistość kawy. Co istotne, tego typu propozycje doskonale harmonizują się z mlekiem. Z powodzeniem więc można polecić je wielbicielom białych kaw, takich jak tradycyjne włoskie cappuccino, caffè latte, latte macchiatto czy alternatywnego sposobu podania espresso – monte bianco.

A to już wiesz?  Wybór mieszanki, właściwa grubość mielenia ziaren, odpowiedni sposób przyrządzenia

Mocne, goryczkowe nuty? Kawy ciemno palone!

Aby uzyskać ciemnopalone ziarna wyróżniające się intensywnym, oleistym posmakiem, należy poddawać je procesowi prażenia w temperaturze 225 a nawet 250 st. C. Skarmelizowanie cukrów, do jakiego dochodzi w tego typu procesie sprawia, że kawa nabiera lekko czekoladowego posmaku. Przyrządzone z takich ziaren espresso jest dość ciężkie i długo pozostaje na języku – przypadnie więc do gustu koneserom naprawdę głębokich i intensywnych aromatów. Mieszanki ciemno palone to także dobra baza do napojów z dodatkiem mleka i bitej śmietany, np. deserowej propozycji Cappuccino Viennese.

Parzenie ma znaczenie!

Odpowiednia, dopasowana do naszych preferencji mieszanka to jednak nie jedyny czynnik decydujący o finalnym smaku kawy. Duże znaczenie dla uzyskanego aromatu i bukietu w filiżance ma także sposób zaparzania. W myśl ogólnej zasady, że im krótszy proces ekstrakcji ziaren – tym mocniej palonej kompozycji możemy użyć, przy alternatywnych metodach, jak dripper czy chemex, powinniśmy wybierać kawy jasno palone. Parzenie w tych urządzeniach jest stosunkowo łagodne, dlatego tylko tego typu mieszanki pozwolą nam cieszyć się zbalansowanym, żywym smakiem napoju o wyrazistej kwasowości. Do tradycyjnej włoskiej kafetiery polecane są ziarna średnio palone, których przyrządzanie gwarantuje głęboki, bogaty bukiet. Warto pamiętać, że przy parzeniu kawy w tradycyjnym ekspresie o jakości espresso decyduje zarówno czas ekstrakcji – 25 sekund, jak i odpowiedni sposób mielenia. Już kilka sekund różnicy może przyczynić się do utraty walorów smakowych. Zbyt krótkie skutkować będzie rozwodnieniem kawy, zbyt długie natomiast – wyczuwalną, nadmierną goryczką. Do parzenia powinniśmy wykorzystywać 7-8 gramów mieszanki zmielonej nieco drobniej niż kryształki cukru, równomiernie ubitej w kolbie za pomocą tampera.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy