Informacja prasowa
Warszawa, 4 sierpnia 2015
Chłodne potrawy ratunkiem na upały
Upały sprawiają, że szukamy różnych sposobów na ochłodzenie naszego organizmu. Wybieramy lżejszą garderobę, stosujemy mgiełki kosmetyczne, ale też wprowadzamy zmiany w naszym jadłospisie. Niestety wysokie temperatury u niektórych z nas powodują znaczny spadek apetytu. Nie warto jednak z powodu pogody odmawiać sobie przyjemności jaką jest jedzenie! Stawiajmy więc na dania, które przyniosą nam orzeźwienie, a jednocześnie dodadzą energii w letnie, gorące dni. Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować, aby jeść smacznie i zaspokoić pragnienie.
Warto pić dużo wody!
To prawda, która choć jest powszechnie znana , niestety równie często jest przez nas lekceważona. Przypominamy, aby butelkę wody mieć zawsze przy sobie. Pozwala to na systematyczne nawadnianie organizmu od wewnątrz. Staraj się nie sięgać po słodkie, kolorowe płyny, które nie przynoszą właściwego nawodnienia. Zawarty w nich cukier hamuje wchłanianie się płynów w układzie pokarmowym. Ponadto jak powszechnie wiadomo są one wysokokaloryczne, co nie wpływa korzystnie na naszą sylwetkę. Tym bardziej powinno nas to zniechęcić do picia napojów gazowanych i jednocześnie przekonać do spożywania wody.
Jedz warzywa i owoce!
Lato to czas, gdy koniecznie powinniśmy wprowadzić je do swojej diety, zwłaszcza, że są powszechnie dostępne i dużo tańsze niż jesienią i zimą. Bogactwo zawartych w nich witamin sprawia, że dostarczają nam witalności i orzeźwiają nasz organizm, a niektóre, ze względu na bogactwo białka, mogą okazać się także dobrą alternatywą dla produktów mięsnych. Z warzyw warto wybierać te, które zawierają mało cukru, za to dużo wody, na przykład pomidory czy ogórki. Z owoców – na pewno arbuzy, melony i cytrusy. Pamiętajmy też o owocach suszonych, które są doskonałym odpowiednikiem tych świeżych i świetnie komponują się z naszymi ulubionymi daniami – między innymi z lekkimi sałatkami. Oprócz wyjątkowego smaku owoce suszone dostarczają naszemu organizmowi wielu walorów odżywczych, w tym cennych dla zdrowia minerałów. Dobrze jest wiedzieć, że dobrej jakości suszone owoce, np. Bakalland, charakteryzują się jednolitą barwą, owalnym kształtem i soczystym miąższem.
Unikaj ciężkostrawnych dań
Dziel posiłki na mniejsze porcje. Jedz często, ale mniej, a unikniesz nieprzyjemnego poczucia ciężkości. Postaraj się też nieco zmodyfikować swój jadłospis i wprowadzić do niego dania równie pożywne, ale lżejsze od tych tradycyjnych. Zamiast schabowego możesz zjeść makaron z oliwą i sosem, przyprawiony świeżymi ziołami prosto z ogródka. Warto zasmakować też w pożywnych zupach – krem z brokułów, zupa z fasolki szparagowej, rosół warzywny czy klasyczna pomidorówka, na pewno świetnie sprawdzą się w tym czasie. Podobnie jak chłodniki i zupy owocowe na zimno z dodatkiem płatków migdała.
Pij sycące koktajle na bazie owoców i warzyw
Stanowią one doskonałą alternatywę dla niezdrowych napojów gazowanych, a ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Są pożywne, apetyczne, a zarazem zdrowe. Dostarczają organizmowi soli mineralnych, witamin, błonnika, a także rewelacyjnie nawadniają i gaszą pragnienie. Nie zawierają cukrów i konserwantów. Ponadto mamy całkowitą dowolność przy ich komponowaniu, co pozwala nam łączyć wiele składników i smaków. Do koktajli można dodać białe, gazowane wino, posiekane świeże zioła, przyprawy, a także ulubione bakalie, na przykład suszoną, soczystą żurawinę, stanowiącą bogactwo błonnika pokarmowego, czy pożywne i chrupiące migdały, które dostarczą nam cynku, magnezu i witaminy E.
A na deser…
Zamiast po sztucznie dosładzane lody sięgnij po naturalne, owocowe sorbety. Mają mało kalorii i są bardzo orzeźwiające. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z tradycyjnych lodów – najlepiej jeśli wybierzesz śmietankowe lub mleczne. Deserem miłym dla podniebienia będzie też tarta z owocami sezonowymi lub koktajl z jogurtu lub kefiru, połączony z owocami leśnymi i ulubionymi bakaliami.
Odżywczy koktajl owocowy z bakaliami
Składniki:
• 200 ml jogurtu naturalnego
• 1 banan
• 1 łyżki kakao
• 1 jabłko
• garść migdałów w płatkach Bakalland
• garść suszonej żurawiny Bakalland
• 1 łyżka otrębów żytnich
Przygotowanie:
Obrane owoce kroimy na mniejsze kawałki. Razem z pozostałymi składnikami umieszczamy w wysokim naczyniu i miksujemy za pomocą blendera. Gotowy przelewamy do szklanki. Podajemy lekko schłodzony.
Bałkański chłodnik z bakaliami
Składniki:
• 3 szklanki kefiru
• 2/3 szklanki naturalnego jogurtu bałkańskiego
• 1 żółtko
• 2 łyżki miodu
• 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich Bakalland
• 2 łyżki posiekanych orzechów laskowych Bakalland
• 2 łyżki posiekanych migdałów Bakalland
• 2 łyżki posiekanych suszonych fig Bakalland
• 2 łyżki posiekanych daktyli Bakalland
• 3 łyżki rodzynek Bakalland
• sok i otarta skórka z 1 cytryny
• szczypta utłuczonych goździków
• pół chałki lub piernika
Przygotowanie:
Kefir roztrzepujemy z jogurtem, żółtkiem i miodem oraz z sokiem i skórką z cytryny. Następnie mieszamy z orzechami, bakaliami oraz goździkami. Podajemy z opieczonymi w tosterze kromkami chałki lub piernikiem.