Kultura Wiadomości branżowe

Fokus One i Funiversity ? kontakt z kosmitami nawiązany!

26 października wystartowała i szczęśliwie powróciła na Ziemię kosmiczna misja balonowa Fokus One. To projekt dwóch gimnazjalistów, 16 i 15 latka, którzy wspólnie zrealizowali go od podstaw. Jako pierwsza w dziejach misja amatorska nagrała film 3D z kosmosu w jakości HD ukazujący Ziemię widzianą z kosmosu. Przy okazji startu misji, drugi balon zabrał... listy od dzieci do Kosmitów.Para niezwykłych nastolatków, Mateusz Zaremba i Adam Kita, jako prawdopodobnie pierwsi amatorzy na świecie nagrali film 3D w jakości HD rejestrujący lot balonu w kosmos przez atmosferę Ziemi. Sami zrealizowali cały projekt – przygotowali wszystkie szczegóły, zaprojektowali i zbudowali sprzęt, zgromadzili fundusze, zdobyli wymagane zgody i dokumenty, skompletowali urządzenia i przeprowadzili wszystkie testy.Więcej o starcie balonu: https://www.facebook.com/kosmos3DLotBalon wystartował o gdzinie 10:00. Urządzenia wzniosły się na wysokość 14222 m i w linii prostej przeleciały około 50 km.

26 października wystartowała i szczęśliwie powróciła na Ziemię kosmiczna misja balonowa Fokus One. To projekt dwóch gimnazjalistów, 16 i 15 latka, którzy wspólnie zrealizowali go od podstaw. Jako pierwsza w dziejach misja amatorska nagrała film 3D z kosmosu w jakości HD ukazujący Ziemię widzianą z kosmosu. Przy okazji startu misji, drugi balon zabrał… listy od dzieci do Kosmitów.

Para niezwykłych nastolatków, Mateusz Zaremba i Adam Kita, jako prawdopodobnie pierwsi amatorzy na świecie nagrali film 3D w jakości HD rejestrujący lot balonu w kosmos przez atmosferę Ziemi. Sami zrealizowali cały projekt ? przygotowali wszystkie szczegóły, zaprojektowali i zbudowali sprzęt, zgromadzili fundusze, zdobyli wymagane zgody i dokumenty, skompletowali urządzenia i przeprowadzili wszystkie testy.

Więcej o starcie balonu: https://www.facebook.com/kosmos3D

Lot

Balon wystartował o gdzinie 10:00. Urządzenia wzniosły się na wysokość 14222 m i w linii prostej przeleciały około 50 km. Lot trwał ponad 2 godziny. Kapsuła była cały czas namierzana za pomocą systemu APRS. Lokalizator przesyłał dane do odbiornika w miejscu startu i od razu pozycja była umieszczana na stronie internetowej aprs.fi. oraz za pomocą rzutnika wyświetlana na ekranie, aby wszyscy mogli śledzić lot.

Lądowanie odbyło się z przygodami, gdyż o godzinie 12.05 balon osiadł… na środku Narwi. „Ostatni sygnał od kapsuły w powietrzu dotarł około 150 m.n.p.m, dokładnie na środku Narwi. Było to gdzieś pomiędzy Różanem i Rząśnikiem. Ekipa ruszyła w tamtą stronę, bojąc się, że sprzęt popłynie razem z nurtem” – opowiada Mateusz Zaremba – „W ostatniej chwili, tuż przed zakrętem rzeki, udało się zlokalizować dryfującą kapsułę”. Chłopcy ścigali ją biegnąc wzdłuż rzeki. Następnie przesłali lokalizację drugiej grupie poszukiwawczej z Pułtuska. Nie było łatwo, gdyż kapsuła znajdowała się 2,5-3 m od brzegu, ale w końcu udało się ją szczęśliwie wyłowić.

List do Kosmitów

A to już wiesz?  Kupujemy coraz więcej świątecznych ozdób do dekoracji domu ? głównie przez Internet

Mateusza i Adama w projekcie Fokus One wspiera Funiversity, firma zajmująca się nauką przez zabawę. Przy okazji startu misji przygotowała akcję „List do Kosmitów” ? wysłała w kosmos drugi balon, z zebranymi wśród dzieci tekstami, rysunkami, zdjęciami i filmami. ?To jest istota naszego podejścia do edukacji. Wykorzystywać każdą okazję, by zaszczepić w dzieciach bakcyla ciekawości i chęć poznawania otaczającego je świata? ? mówi Jarek Wasilewski, pasjonat nauki przez zabawę, właściciel Funiversity i autor bloga jarekwasilewski.blog.pl poświęconego temu tematowi. ?Łatwo namówimy je do napisania listu do kosmitów, bo to ciekawe ? szczególnie, że dostaną odpowiedź! Wtedy z pewnością obejrzą start misji kosmicznej, za chwilę chętniej poznają kolejne zagadki kosmosu, a może dzięki temu za 15-20 lat zostaną wspaniałymi astronomami lub fizykami??.

Funiversity zorganizowało też dla ponad setki obecnych na imprezie dzieci wiele atrakcji naukowych. Mogły odwiedzić prawdziwe planetarium i obejrzeć w nim film ?Podróż na księżyc? w 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów, wziąć udział w warsztatach na temat suchego lodu, zagadek atmosferycznych czy obejrzeć pokazy niemagicznych (bo naukowych) sztuczek wyglądających na wyczyny najprawdziwszych iluzjonistów.

Więcej o akcji ?List do Kosmitów?: http://jarekwasilewski.blog.pl/2014/10/20/list-do-kosmitow/

Materiały ilustracyjne w wysokiej rozdzielczości:

Film ze startu misji Fokus One i film z kosmosu
https://www.dropbox.com/s/o8ulqw4579rx9gy/FOKUS%20ONE%20KOSMOS.wmv?dl=0

Film ze startu balonu z Listami do Kosmitów
https://www.dropbox.com/s/wwtde9ipbvnoxuh/Listy%20do%20Kosmitow.mp4?dl=0

Zdjęcia ze startu misji Fokus One
https://www.dropbox.com/sh/xhf0yq28ywrpnr4/AABZvZtX2-aFbh4TC4jpVV0Ba?dl=0

Zdjęcia z towarzyszącej Fokus One imprezy dla dzieci i wysłania balonu z listami do kosmitów
https://www.dropbox.com/sh/l6pstzqs3rio2nl/AABf4FpJth283wLTradzTC4ma?dl=0

Listy do kosmitów przygotowane przez dzieci
https://www.dropbox.com/sh/6xdxxdzk9jrq713/AAB-e2ARMmjO6zjioeeZXgjLa?dl=0


dostarczył infoWire.pl

Źródło Funiversity. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy