Rozrywka

Jak zmienić nawyki żywieniowe u dzieci?

Jak zmienić nawyki żywieniowe u dzieci?
INFORMACJA PRASOWA 15.09.2017, Łódź Jak zmienić nawyki żywieniowe u dzieci? Chipsy, słodkie napoje i kaloryczne desery – to często podstawowe składniki dziecięcej diety. Początek roku

INFORMACJA PRASOWA
15.09.2017, Łódź

Jak zmienić nawyki żywieniowe u dzieci?

Chipsy, słodkie napoje i kaloryczne desery – to często podstawowe składniki dziecięcej diety. Początek roku szkolnego to znakomity moment, by zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić zbilansowane posiłki. – Pamiętajmy, że przykład idzie z góry. Dobre nawyki wychodzą od nas, rodziców – przekonuje Anetta Skomiał, dietetyk z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Wielu rodziców marzy, by ich dzieci jadły szpinak, buraki, kaszę jaglaną, a na deser jedynie świeże owoce. Niestety, niewielu udaje się wprowadzić taką dietę. Ale jak zapewnia Anetta SKOMIAŁ, dietetyk z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi, nigdy nie jest za późno, by spróbować zmienić nawyki żywieniowe. – Po pierwsze trzeba dać dziecku przykład: jeśli sami pijemy słodzone napoje i podjadamy niezdrowe przekąski, nie będziemy przekonujący serwując dziecku sałatki. Po drugie – po prostu nie kupować takich produktów – gdy nie będzie ich w domu, nawet na najwyższej półce, to dziecko ich nie zje – tłumaczy dietetyk CM Medyceusz.
Zmiana nawyków może być procesem długim i mozolnym, ale wymaga konsekwencji. – Na pewno nie można „odpuszczać” i w myśl zasady, żeby zjadło „cokolwiek” dawać jednak wafelka czy słodki serek. Warto także poprosić innych domowników, by nie ulegali dzieciom. Zwłaszcza maluchy umieją w tej kwestii podejść dorosłych, szczególnie dziadków – śmieje się Anetta Skomiał.

Jak zacząć?
W przypadku diety dzieci, trzeba stosować metodę małych kroków. Najskuteczniejszą metodą jest oczywiście zabawa: – Kanapki z warzywem ułożone w buźkę, np. oczy z ogórków, usta z papryki, to tylko najprostszy przykład. W Internecie jest mnóstwo inspiracji, jak dekorować posiłki dla dzieci – dodaje dietetyk z CM Medyceusz w Łodzi.

Warto też z dzieckiem rozmawiać – tłumaczyć, dlaczego trzeba jeść zdrowo. Dawać jasne komunikaty, np. jak zjesz batonika, to nie będziesz miał siły w szkole.
Świetnym działaniem wspomagającym jest jedzenie wspólnie posiłków przez całą rodzinę – w miłej atmosferze wzajemnego wsparcia łatwiej przeforsować pewne składniki.

A to już wiesz?  Czy jesteś locavore?

Dlaczego teraz?
Właśnie początek roku szkolnego to dobry moment na wprowadzenie nowych zasad. Zwłaszcza, że pretekstem może być nowy, kolorowy pojemnik na posiłek, np. z ulubionym bohaterem z bajki. Tam powinna znaleźć się kanapka z wędliną lub serem i warzywami, a także owoc. Uzupełnieniem powinien być bidon – też kolorowy i dobrze kojarzący się, ale oczywiście z wodą.
Warto jednak uważać, by te misternie przygotowane kanapki nie wylądowały w koszu. – Często radzę rodzicom, by dzieci, zwłaszcza te młodsze, nie nosiły ze sobą gotówki. To kusi, by zajrzeć do cukierni czy sklepu spożywczego w drodze do czy ze szkoły.

Na co uważać?
Odzwyczajając dzieci od słodyczy i „śmieciowego” jedzenia można wpaść w kilka pułapek. Na pewno nie należy warunkować zdrowego jedzenia. Mówienie „jak zjesz marchewkę, to kupię ci zabawkę” jest bardzo niebezpieczne. – Przecież chodzi o to, by zmienić nawyki długofalowo. Dziecko nie może kojarzyć jedzenia z nagrodą, bo zaraz zacznie się kombinowanie: ukrywanie jedzenia, potajemne wyrzucanie. Kwestią jest przekonanie dziecka, że warto to robić dla siebie, a nie dla nagrody – przypomina Anetta Skomiał.

Pani dietetyk przestrzega też przed popularną wśród rodziców metodą wychowawczą, która mówi, że słodycze jada się tylko w jeden dzień tygodnia. – Jesteśmy ludźmi, apetyt na poszczególne produkty nachodzi nas w różnych momentach. Nie ma potrzeby wprowadzać takich restrykcji, o wiele skuteczniejsze jest znalezienie alternatyw dla słodyczy. Warto próbować przekonać dzieci do gorzkiej czekolady, orzechów czy bakalii – podsumowuje dietetyk.

Centra Medyczne Medyceusz to sieć nowoczesnych, prywatnych placówek medycznych w Łodzi. W sześciu placówkach świadczone są kompleksowe usługi medyczne. W skład oferty wchodzi Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ), opieka pediatryczna, poradnie lekarzy specjalistów (AOS), hospitalizacja planowa w Szpitalu Centrów Medycznych Medyceusz, laboratoria, diagnostyka specjalistyczna, transport medyczny, nocna i świąteczna opieka lekarska. Sztandarową usługą CM Medyceusz jest diagnostyka obrazowa (RTG, USG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa, Mammografia), Placówki mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także świadczą usługi komercyjne.

A to już wiesz?  Wracamy do korzeni – dosłownie!

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy