Kokosowy zawrót głowy
– kokos w czterech odsłonach
Jeszcze do niedawna, kokos w polskiej kuchni kojarzył się głównie z wiórkami, które stanowiły składnik deserów lub element ich dekoracji. Dziś, doceniany za prozdrowotne właściwości owoc palmy kokosowej, coraz częściej gości w naszym menu. Nic dziwnego – mleczko kokosowe, woda kokosowa, mąka kokosowa czy wspomniane wiórki kokosowe dają nieskończenie wiele możliwości zastosowania. Oto nasze cztery propozycje!
Nie bez powodu przez mieszkańców wysp Pacyfiku kokos nazywany jest „lekarstwem na wszystkie choroby”. Jest bogatym źródłem potasu, wapnia, magnezu, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Wpływa korzystnie na nasze serce, pomaga zapobiegać próchnicy, polecany jest też osobom narażonym na stres i cierpiącym na anemię. Nie wahaj się więc i włącz dania i przekąski na bazie kokosa do swojego codziennego menu!
Woda kokosowa – naturalny izotonik i eliksir młodości
Od kilku lat woda kokosowa to prawdziwy hit wśród gwiazd kina czy muzyki zza Oceanu. Okazuje się bowiem, że napój pozyskiwany z młodych, jeszcze zielonych owoców palmy świetnie nawadnia organizm, do tego nie zawiera ani laktozy, ani cukrów – jest więc bezpieczny dla osób z nietolerancją laktozy i cukrzycą. Jeśli dodamy do tego obecność w wodzie kokosowej składników opóźniających procesy starzenia się skóry, posiadających właściwości nawilżające i antyoksydacyjne (mieszkanki Karaibów stosują ją jako tonik do twarzy), woda kokosowa okazuje się być cudownym eliksirem. Jak wykorzystać ją w kuchni? Na przykład jako bazę do zdrowego koktajlu z mango, imbirem, kurkumą i świeżo wyciskanym sokiem pomarańczowym.
Mleko kokosowe – podstawa azjatyckich przysmaków
O ile wodę kokosową pozyskuje się z młodych owoców palmy, o tyle mleko kokosowe to produkt pozyskiwany z ekstrakcji tłuszczu z miąższu dojrzałych owoców. Możliwości zastosowania mleka kokosowego w kuchni jest nieskończenie wiele! Jest świetnym dodatkiem do ciast i lodów. Pozwala uzyskać idealnie aksamitną konsystencję sosów. Bez mleka kokosowego nie ma kuchni azjatyckiej, a szczególnie aromatycznych azjatyckich zup. Przykład? Kojąca zupa Tom-Kha Gai z krewetkami. Przepis na ten azjatycki przysmak jest częścią jednej z najnowszych kolekcji przepisów na Thermomix®, w całości poświęconej daniom na bazie kokosa w różnych odsłonach (cała kolekcja dostępna jest na Cookidoo® – platformie z przepisami na Thermomix®).
Wiórki kokosowe – nie tylko do deserów
Wiórki kokosowe to nic innego jak starty, wysuszony miąższ kokosa. Są niezastąpione w cukiernictwie – stanowią nie tylko składnik dodawany do ciast, kremowych mas, ale też jako element dekoracji gotowych wypieków, a także szklanek na kolorowe drinki. Możemy dodawać je do śniadań w wersji na słodko jak owsianka, czy popularne ostatnio smoothie bowls. Wiórki kokosowe sprawdzą się też jako… panierka! Z połączenia wiórków kokosowych z mąką pszenną, wodą, jajkiem, łyżeczką cukru, szczypty soli i pieprzu uzyskamy ciasto idealne do przygotowania kurczaka w cieście. Do tego jaśminowy ryż oraz słodko-ostry sos chilli i obiad w stylu azjatyckim gotowy.
Mąka kokosowa – zrobisz ją sam!
Na przepisy z użyciem mąki kokosowej możemy natknąć się szukając alternatywy dla mąki pszennej. Mąka kokosowa nie zawiera bowiem glutenu, ma niski indeks glikemiczny, a do tego zawiera 6 razy więcej błonnika niż tradycyjna mąka pszenna. Mąka kokosowa należy do jednych z droższych mąk, dostępnych na rynku. Z pomocą wielofunkcyjnego urządzenia Thermomix® możemy jednak przygotować ją samodzielnie! Potrzebne będą nam wiórki kokosowe oraz woda – wrząca, a także przegotowana, ale ostudzona. Dzięki funkcji mielenia bez problemu rozdrobnimy wiórki kokosowe z wodą, które po odsączeniu będziemy musieli wysuszyć w piekarniku, a następnie znów zmielić uzyskując w ten sposób mąkę kokosową – świetną bazę do ciast, naleśników czy omletów.
ZUPA TOM-KHA GAI Z KREWETKAMI
SKŁADNIKI
• 1 ząbek czosnku
• 50 g korzenia galangalu, świeżego, pokrojonego w 2 mm plastry lub 50 g korzenia galangalu mrożonego, uprzednio rozmrożonego, pokrojonego w 2 mm plastry
• 100 g boczniaków, świeżych, pokrojonych w paski
• 1200 g mleka kokosowego
• 300 g wody
• 40-60 g pasty z trawy cytrynowej lub 4 łodygi trawy cytrynowej, obrane, bez twardych końców, pokrojone na kawałki
• 1 papryczka chili, świeża, bez gniazd nasiennych, pokrojona w 2 mm plastry
• 80-100 g cebuli szalotki, pokrojonej w piórka
• 6 liści limonki Kaffir, suszonych
• 15 pomidorków koktajlowych, przekrojonych na pół
• 350 g krewetek, surowych, obranych i oczyszczonych lub 350 g krewetek, mrożonych, obranych, uprzednio rozmrożonych i oczyszczonych
• ½ łyżeczki kurkumy, mielonej
• 0.5-1 łyżeczka soli
• 1 łyżeczka pieprzu czarnego, mielonego
• sok z limonki, świeżo wyciśnięty, do skropienia
• kolendra, świeża, tylko liście, do dekoracji
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
1 Do naczynia miksującego włożyć czosnek, rozdrobnić 3 s/obr. 8. Czosnek zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
2 Dodać galangal, boczniaki, 600 g mleka kokosowego i wodę, gotować 12 min/95°C/ /obr. 1.
3 Dodać pozostałe 600 g mleka kokosowego, pastę z trawy cytrynowej, chili, cebulę szalotkę i liście limonki Kaffir, gotować 12 min/95°C/ /obr. 1.
4 Dodać pomidorki koktajlowe, krewetki, kurkumę, sól i pieprz, gotować 4 min/95°C/ /obr. 0.5. Przelać do misek, ostrożnie usunąć liście limonki Kaffir i łodygi trawy cytrynowej, jeśli były użyte zamiast pasty.
5 Zupę Tom-Kha Gai z krewetkami podawać skropioną sokiem z limonki i udekorowaną świeżą kolendrą.
JEŚLI NIE MASZ URZĄDZENIA THERMOMIX®
1 Czosnek posiekać, przełożyć do garnka.
2 Dodać galangal, boczniaki, 600 g mleka kokosowego i wodę, gotować ok. 20 minut od momentu zagotowania się składników.
3 Dodać pozostałe 600 g mleka kokosowego, pastę z trawy cytrynowej, chili, cebulę szalotkę i liście limonki Kaffir, gotować jeszcze przez 15 minut.
4 Dodać pomidorki koktajlowe, krewetki, kurkumę, sól i pieprz, gotować jeszcze przez kolejne 5 minut. Przelać do misek, ostrożnie usunąć liście limonki Kaffir i łodygi trawy cytrynowej, jeśli były użyte zamiast pasty.