Królowa wczesnej jesieni – jej wysokość śliwka
Soczyste i słodkie śliwki to jedne z tych owoców, bez których nie wyobrażamy sobie wczesnojesiennych przysmaków. Pyszne na surowo, jako baza przetworów czy ususzone w formie wytrawnego dodatku. Jedzmy więc śliwki w każdej postaci i na zdrowie!
Na świecie występuje ponad 6 tysięcy odmian śliwy domowej. Wszystkie pochodzą od krzyżówek dzikich drzew, które w Europie znane były już w neolicie. Wśród odmian tego fioletowego owocu wyróżniamy deserowe jak renklody i węgierki) oraz nadające się idealnie na przetwory renklody zielone, węgierki zwykłe i popularne we Francji mirabelki.
Bogactwo witamin, błonnika i dobry humor
Dobroczynne właściwości śliwek znają i uznają nie tylko zwolennicy naturalnych wspomagaczy zdrowia i odporności, ale też lekarze i farmaceuci. Nie bez powodu wyciąg ze śliwek wykorzystywany jest do produkcji leków np. przeciw zaparciom. Dzięki bogactwu witamin z grupy B śliwki od wieków cieszą się opinią owoców wpływających kojąco na układ nerwowy i poprawiających samopoczucie. Dzięki wysokiej zawartości potasu regulują ciśnienie. Jako jedne z niewielu owoców zawierają też bor, który zapobiega osteoporozie. Śliwki mają też zbawienny wpływ na naszą skórę – szczególnie powinny zaprzyjaźnić się z nimi osoby z cerą naczynkową. Zawarta w tych fioletowych owocach witamina K odpowiada za krzepnięcie krwi i zapobiega uwidacznianiu się naczyń krwionośnych na cienkiej skórze twarzy.
Śliwki, szczególnie suszone, to największy sprzymierzeniec liczących kalorie. Owoce w tej formie posiadają właściwości przeczyszczające usprawniające pracę jelit, a dzięki wysokiej zawartości błonnika pęcznieją w żołądku i zapewniają na długo uczucie sytości. Uważajmy jednak! Suszone śliwki są kaloryczne – 100 g to ponad 260 kalorii.
Smaki dzieciństwa i przedłużenie złotej jesieni
Delikatne, puszyste ciasto z owocami to klasyka, przywołująca wspomnienia smaków z dzieciństwa, a ciasto ze śliwkami pamiętamy najlepiej! Jego przygotowanie z urządzeniem wielofunkcyjnym Thermomix® jest niezwykle proste. Przepis na ciasto śliwkowe z polewą bezową dostępny jest na platformie Cookidoo®, a dzięki połączeniu za pomocą dodatku Cook-Key® przygotujemy je krok po kroku. Thermomix® wyręczy nas w tych najbardziej żmudnych etapach – ciasto wyrobi dokładnie w 40 sekund, a pianę na bezową polewę ubije w niewiele ponad 3 minuty!
Śliwki to, obok truskawek czy wiśni, najpopularniejsze owocowe bazy dla pysznych dżemów i konfitur. Z dostępną na platformie Cookidoo® kolekcją „Słodkie przetwory. Dżemy, konfitury i powidła” przygotujemy pyszne powidła śliwkowo-czekoladowe, które w zimie z powodzeniem zastąpią gotowe czekoladowe kremy do kanapek i przywołają wspomnienie końcówki lata i wczesnej jesieni. Podobnie z resztą jak smoothie śliwkowo-jeżynowe, na które przepis znajdziemy w kolekcji przepisów na Thermomix® „Smoothie z mrożonych owoców”.
CIASTO ŚLIWKOWE Z POLEWĄ BEZOWĄ
SKŁADNIKI NA 24 PORCJE
• 4 jajka
• 240 g cukru
• 1 łyżeczka cukru waniliowego wykonanego w TM5 lub 1 opakowanie cukru wanilinowego 8 g
• 200 g masła pokrojonego na kawałki, o temp. pokojowej, plus dodatkowa ilość do natłuszczenia formy
• 400 g mąki pszennej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• bułka tarta do posypania formy
• 300 – 400 g śliwek, umytych, bez pestek, przekrojonych na pół
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
1 Rozbić jajka, oddzielić białka od żółtek, białka odstawić do lodówki. Żółtka zachować.
2 Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać cukier, zemleć 15 s/obr. 10. Przesypać do innego naczynia, odstawić.
3 Do naczynia miksującego włożyć żółtka, dodać 40 g cukru pudru, cukier waniliowy, masło, mąkę i proszek do pieczenia, wymieszać przy pomocy kopystki 40 s/ obr. 5. Ciasto wyjąć z naczynia miksującego, podzielić na 4 części i uformować z nich kule. Każdą kulę zawinąć w folię spożywczą i odstawić do zamrażalnika na 1 godzinę.
4 Dokładnie umyć i osuszyć naczynie miksujące. Rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Natłuścić i oprószyć bułką tartą blachę (35 cm X 25 cm).
5. Założyć motylek. Do czystego i suchego naczynia miksującego wlać białka, ubić na sztywną pianę 3 min./ 37 stopni Celsjusza/ obr. 4. Po upływie 1 minuty 30 sekund powoli wsypać przed otwór w pokrywie pozostały cukier puder.
6. Ciasto wyjąć z zamrażalnika i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, równomiernie pokrywając blachę. Na cieście ułożyć śliwki i polać wierzch pianą z białek.
7. Piec ok. 30 minut w 180 stopniach, do momentu aż piana będzie miała złoty kolor.
8. Ciasto podawać po ostudzeniu.
JEŚLI NIE MASZ URZĄDZENIA THERMOMIX®
1 Rozbić jajka, oddzielić białka od żółtek, białka odstawić do lodówki. Żółtka zachować.
2 Cukier zemleć na cukier puder. Przesypać do innego naczynia, odstawić.
3 Żółtka, 40 g cukru pudru, cukier waniliowy, masło, mąkę i proszek do pieczenia ugnieść. Ciasto podzielić na 4 części i uformować z nich kule. Każdą kulę zawinąć w folię spożywczą i odstawić do zamrażalnika na 1 godzinę.
4 Rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Natłuścić i oprószyć bułką tartą blachę (35 cm X 25 cm).
5. Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania powoli dodać pozostałą część cukru pudru.
6. Ciasto wyjąć z zamrażalnika i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, równomiernie pokrywając blachę. Na cieście ułożyć śliwki i polać wierzch pianą z białek.
7. Piec ok. 30 minut w 180 stopniach, do momentu aż piana będzie miała złoty kolor.
8. Ciasto podawać po ostudzeniu.