Informacja prasowa: Sedar S.A.
Grudzień 2017
Wszystkie składniki, które od najmłodszych lat pojawiają się w menu dzieci, mają wpływ na ich rozwój. By maluchy rosły zdrowe i były pełne energii, ich menu powinno być wartościowe. Warzywa, owoce, kasze, zboża, mięso czy nabiał to składniki posiłków bogatych w wartości odżywcze i witaminy. Wśród nich delikatne i lekkostrawne mięso z kurczaka, idealne jako pierwsze mięso w diecie najmłodszych.
Dzieciństwo to czas, w którym człowiek poznaje smaki i to właśnie wtedy rodzice mogą rozbudzić w nim zainteresowanie nowymi składnikami w diecie. Należy pamiętać, że powinny to być produkty wartościowe. Zbilansowane menu, obfitujące w świeże warzywa, owoce, węglowodany złożone, chude mięso drobiowe, nabiał, kasze i zboża przyczynia się do prawidłowego wzrostu i rozwoju od najmłodszych lat.
Każde dziecko jest inne, dlatego od narodzin warto słuchać jego potrzeb i proponować mu różnorodne składniki. Wraz z wiekiem, dziecko samo sygnalizuje, które składniki mu smakują. Włączanie różnorodnych składników do diety dziecka i pokazywanie mu bogactwa smaków to podstawowe założenie metody Baby Led Weaning (BLW), jednej z obecnie najpopularniejszych metod odżywiania dzieci. Metoda zakłada wprowadzenie stałych pokarmów do diety dziecka, a nie bazowanie tylko na przecierach i zmiksowanych posiłkach. Zakłada ona także pozwolenie mu na samodzielne próbowanie wielu dań, w tym ugotowanego mięsa, świeżych warzyw, dzięki czemu maluch rozwija swoją percepcję, pobudza kubki smakowe i zjada dokładnie tyle, ile potrzebuje jego organizm.
Jednym ze składników diety, który warto podawać niemowlętom, dzieciom i młodzieży szkolnej w okresie intensywnego rozwoju, z pewnością jest mięso drobiowe. Szybko rosnący organizm potrzebuje dobrego budulca. Rozszerzając dietę malucha nie można więc pomijać mięsa, które dostarcza m.in. tak potrzebnego białka, witamin z grupy B (w tym witaminy B12, której nie produkują rośliny), składników mineralnych (w tym cynk, selen, potas, żelazo) i wszystkich niezbędnych aminokwasów. Wspiera przy tym intensywny rozwój mózgu, układu nerwowego oraz odpornościowego. – mówi Anna Kozłowska, autorka bloga BLW Mama, a także mama przedszkolaka Filipa.
Wybierając produkt dla najmłodszych, zawsze należy kierować się jakością. Kiedy rozszerzałam dietę Filipka rodzina stawała na głowie by zdobyć dobrej jakości kurczaka. Wtedy też dowiedziałam się o Kurczaku Zagrodowym, którego cenię nie tylko za smak, ale także wyjątkowe metody chowu – mówi Ania (BLW Mama). Kurczaki Zagrodowe żyją w małych, rodzinnych gospodarstwach na Podlasiu, gdzie mają stały dostęp do zagrody na świeżym powietrzu. Ich chów trwa o połowę dłuższej niż zwykłych kurcząt. Przez cały ten czas żywione są wyłącznie wysokowartościową, roślinną karmą bez GMO. Są to głównie zboża i słonecznik, zapewniające wszystkie witaminy i mikroelementy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Podczas chowu nie podaje im się żadnych antybiotyków. Wyjątkowy sposób chowu Kurczaka Zagrodowego ma ogromny wpływ na walory mięsa. Mięso jest delikatne, ma bardziej spójną, kruchą strukturę, a po upieczeniu jest wyjątkowo smaczne i mniej tłuste niż mięso zwykłego kurczaka.
Kurczak Zagrodowy to najlepszy wybór dla wszystkich rodziców, którzy chcą zapewnić dziecku lekkostrawne, smaczne i dobre jakościowo mięso o pewnym pochodzeniu. Mięso kurczaka z powodzeniem możemy podawać dzieciom w każdym wieku, nawet niemowlakom przed ząbkowaniem. Wystarczy zmielić delikatne mięso i przygotować na przykład pulpeciki na parze czy podać do ssania kawałek ugotowanego mięsa z rosołu. Włączając mięso do diety dziecka od najmłodszych lat, dbamy o jego prawidłowy rozwój, za który jesteśmy odpowiedzialni jako rodzice – podkreśla Anna Kozłowska. Autorka bloga BLW Mama, na swoim blogu oprócz porad żywieniowych, proponuje przepisy kulinarne. Jednym z nich jest sprawdzony przepis na danie BLW. Kolorowy i różnorodny w smaku przepis na cytrynowe nuggetsy z jaglanymi pulpecikami i warzywami, jest propozycją dania, które uwielbia jej synek Filip.
Przepis na idealne danie BLW
Cytrynowe nuggetsy z Kurczak Zagrodowy z jaglanymi pulpecikami i warzywami
Składniki:
Nuggetsy:
• Filet z piersi Kurczaka Zagrodowego (100g)
• ok. 5 łyżek mąki kukurydzianej
• jajko (można pominąć w przypadku alergików)
Marynata do nuggetsów:
• 1/2 cytryny – sok
• 2 łyżki oliwy z oliwek
• gałązka świeżego tymianku (można pominąć)
• odrobina pieprzu czarnego, szczypta kurkumy, szczypta soli (dziecko 12 m+)
Kulki jaglane:
• ¼ szklanki surowej kaszy jaglanej
• ½ szklanki przefiltrowanej wody
• ½ łyżki masła lub oleju kokosowego
Sposób przygotowania:
Filet z piersi Kurczaka Zagrodowego pokrój na paski o grubości ok. 2 cm. Tak pokrojoną pierś włóż do garnka i zalej marynatą – wymieszaj sok z cytryny z oliwą i przyprawami. Dodaj gałązki tymianku (można pominąć) – przykryj pokrywką i odstaw do lodówki na co najmniej 1h, a najlepiej na całą noc.
Przygotuj nuggesty. Włącz piekarnik na 180 st. C, grzałka góra-dół. Paski zamarynowanej piersi obtaczaj w roztrzepanym jajku (+ szczypta soli i pieprzu), a następnie obtocz w mące kukurydzianej. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Ułóż nuggetsy i piecz 10 minut po czym przewróć je na drugą stronę i piecz kolejne 10 minut. Nuggetsy powinny się odrobinę zarumienić. Wyłącz piekarnik, ale nie wyjmuj nuggetsów przez następne 10 minut.
W międzyczasie przygotuj kulki jaglane. Ugotuj kaszę jaglaną: opłucz ją pod bieżącą wodą na sitku i przelej wrzątkiem. Następnie przełóż do rondla z grubym dnem i dolej drugie tyle przefiltrowanej wody lub bulionu warzywnego (na 1/4 szkl. kaszy potrzebujesz 1/2 szklanki wody lub bulionu). Dodaj też szczyptę kurkumy i pieprzu. Gotuj pod pokrywką na bardzo wolnym ogniu ok. 10 min. Pozostaw kaszę pod przykrywką ok. 5 min i gdy lekko przestygnie dodaj 1/2 łyżeczki masła lub oleju kokosowego. Kulki lub wałeczki (idealne dla malutkich rączek) uda się uformować tylko z cieplej kaszy. (Do cieplej kaszy można dodać dowolnie zmiksowane warzywa np. ugotowaną różyczkę brokuła i ulepić zielone kuleczki).
Nuggetsy i jaglane kulki podawaj na ciepło. Serwuj z jogurtem naturalnym i ugotowanymi warzywami np. marchewką i brokułem.
Smacznego!