Informacja prasowa
Wrocław, 19 września 2018 r.
25 października w Zamku Topacz pod Wrocławiem odbędzie się druga edycja konkursu dla młodych szefów kuchni. Adepci sztuki kulinarnej zmierzą się tym razem z prawdziwie gorącym tematem przewodnim – kuchnią wegańską. Jeśli jesteś młodym kucharzem lub kucharką, pragniesz zaprezentować swoje umiejętności przed mistrzami kuchni i znawcami kuchni roślinnej, i nie masz jeszcze 27 lat, nie trać czasu – zgłoś się na Spotkanie z SelfCookingCenter!
Kuchnia roślinna może stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonego kucharza. Eliminacja wszystkich składników pochodzenia zwierzęcego oznacza, że wiele tradycyjnych, kultowych książek kucharskich trzeba odłożyć na półkę. Brak dodatku jajek, masła czy jogurtu w konkursowym daniu może niektórych kucharzy odstraszyć. Dla innych zaś stanowić będzie doskonałą pożywkę dla wyobraźni i impuls do kulinarnych eksperymentów. Właśnie na takich nieustraszonych, młodych kucharzy czeka Spotkanie z SelfCookingCenter. Przedstawiamy sylwetki jurorów, którzy już wkrótce zadecydują, którzy z kandydatów będą dalej szlifować swoje umiejętności, tym razem na stażu w Restauracji w Zamku Topacz.
Jury techniczne
Konkursowe dania i ich autorzy oceniani będą podwójnie. Jury techniczne obserwować będzie zarówno sposób przygotowania dań, jak i finalną ich prezentację. Na ich ocenę wpłynie zarówno używanie przez kandydatów odpowiednich technik, jak i organizacja pracy. Choć ta część Jury towarzyszyć będzie młodym kucharzom przez cały proces powstawania potraw, ich ostatecznym kryterium jest oczywiście efekt finalny i smak. W skład Jury Technicznego wchodzą utalentowani i nagradzani kucharze z całego świata:
Rafał Borys – Szef kuchni Restauracji w Zamku Topacz. Swoje umiejętności szlifował zarówno w londyńskich restauracjach Gordona Ramsaya, jak i w Brasserie Roux, gdzie szkolił się pod okiem mistrza kuchni, Alberta Roux. Jako gospodarz i kulinarny wirtuoz oceniał będzie techniczne zaplecze młodych kucharzy.
Daniel Sielicki – Szef kuchni, obieżyświat i ekspert marki Rational. Kulinarne horyzonty poszerza nie tylko poprzez podróże, ale i lekturę przepisów i biografii słynnych kucharzy z całego świata. Podczas konkursu z pewnością oceniać będzie dania pod kątem oszałamiającej prezentacji.
Huw Dawies – Pochodzący z Walii szef kuchni i ekspert kulinarny. Swoje powołanie odkrył, gdy zorientował się, że większość jego wspomnień dotyczy jedzenia. Udziela się charytatywnie, ucząc ludzi gotować.
Fredrik Lindstrom – Doświadczenie kulinarne zdobywał na stażach w hotelach i restauracjach w Szwecji, Austrii i Francji. Najwięcej jednak nauczył się pracując w Sztokholmie w restauracji goszczącej ceremonię przyznania nagrody Nobla.
Alexander Jelitto – Absolwent najlepszych kulinarnych szkół w Niemczech, od ponad 20 lat pracujący w restauracjach z gwiazdkami Michelin. Od 2008 roku pełni funkcję Najważniejszego Szefa Kuchni w firmie Rational, gdzie odpowiedzialny jest za całą Europę i Rosję. Z zamiłowania maratończyk.
Sebastian Talle – Rodowity Paryżanin. Swój kulinarny warsztat kształtował we Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Od 2015 roku pracuje jako National Corporate Chef w firmie Rational. W wolnych chwilach uczy swoich dwóch synów eksperymentować w kuchni.
Jury Degustacyjne
W przeciwieństwie do Jury Technicznego, Jury Degustacyjne oceniać będzie wyłącznie końcowy efekt kulinarnego starcia, bez wiedzy o tym, kto przygotował danie. Osobą czuwającą nad niezaprzeczalnie wegańskim składem konkursowych potraw, oraz pełniącą rolę eksperta od kuchni roślinnej będzie Katarzyna Gubała – entuzjastka wegańskiego gotowania i autorka książek kucharskich o roślinnej tematyce. Koordynowała znaną w całej Polsce akcję „Zostań wege na 30 dni!”, która ułatwiła wielu ludziom oswojenie się z bezmięsną kuchnią. Propaguje kuchnię roślinną na wiele sposobów – organizując warsztaty i szkolenia, a także doradzając szefom kuchni jak dodać do menu potrawy dla wegan. Jest autoryzowanym audytorem marki V-label – szwajcarskiego znaku jakości dla wegańskich i wegetariańskich lokali.
Wraz z Katarzyną konkursowe dania oceniać będzie pomysłodawca Spotkań z SelfCookingCenter, Maciej Wroński – Dyrektor Zarządzający w firmie Rational. Z wykształcenia ekonomista, od wielu lat współpracuje z najlepszymi w branży kulinarnej, wiele się od nich ucząc. Zwycięskie wegańskie danie musi zachwycić go smakiem i oryginalnością. Podczas oceniania konkursowych potraw towarzyszyć mu będzie także Andreas Wierus – Prezes Zarządu Zamku Topacz.
Jeśli marzysz o tym, by twoje kulinarne kreacje oceniło powyższe grono ekspertów i pasjonatów, zgłoś swoje wegańskie danie do konkursu Spotkania z SelfCookingCenter logując się na stronie connectedcooking.com. Nie zwlekaj – termin nadsyłania zgłoszeń to 21 września 2018 roku.
Więcej informacji na temat imprezy znaleźć można na stronach www.zamektopacz.pl oraz http://sscc.info.
O Zamku Topacz
Zamek Topacz to jeden z niewielu historycznych obiektów zamkowych na Dolnym Śląsku, który został zaadaptowany na czterogwiazdkowy hotel z pełnym zapleczem konferencyjno-eventowym. Hotel posiada 64 eleganckie pokoje, 5 sal konferencyjnych i bankietowych oraz dwie restauracje. Otacza go 50- hektarowy teren, oferujący mnóstwo atrakcji rekreacyjnych i sportowych, na którym znajduje się także Muzeum Motoryzacji.
W marcu 2016 roku uruchomiony został najważniejszy element kompleksu hotelowego – Zamku Topacz, w znajduje się wykwintna restauracja, prowadzona przez doświadczonych szefów kuchni. Obiekt posiada nowocześnie urządzone pokoje spełniające najwyższe kryteria oraz salę konferencyjną z kominkiem i indywidualnym tarasem. W podziemiach zamku znajduje się także butikowe SPA i strefa Wellness, a także zewnętrze jacuzzi z kominkiem.
Zamek położony jest jedynie 20 minut od centrum Wrocławia i międzynarodowego lotniska Copernicus, 2 km od autostrady A4 i obwodnicy miasta w miejscowości Ślęza.