Styl życia Wiadomości branżowe

Panowie, dbajcie o swoje zdrowie!

Panowie, dbajcie o swoje zdrowie!
Mężczyzna u lekarza i to z własnej woli? Wielu powie: „to niemożliwe”, bo głowom rodziny i samcom alfa nie przystoi iść na badania. Warto jednak postawić na profilaktykę i w porę udać się do przychodni, zamiast później się leczyć – zaznaczają lekarze.„Panowie powinni regularnie robić podstawowe badania: moczu, morfologię oraz pomiar poziomu glukozy i cholesterolu. Raz w roku należy również wykonać USG jamy brzusznej” – mówi serwisowi infoWire.pl Anna Jędrusik z Centrum Medycznego Medicers – Przychodni Zacisze. Każdy mężczyzna pomiędzy 20. a 40. rokiem życia co 2–5 lat powinien wykonywać też RTG klatki piersiowej. W przypadku palących papierosy kontrola wskazana jest każdego roku.U mężczyzn po czterdziestce zwykle zaczynają się problemy z gruczołem krokowym. Najczęstszym schorzeniem jest przerost prostaty, który wykryć można już u lekarza pierwszego kontaktu za pomocą badania per rectum. „Panowie niechętnie poddają się diagnostyce, szczególnie gdy lekarzem jest kobieta. Dlatego obecnie, aby ocenić możliwość występowania choroby i zasadność wystawienia skierowania do urologa, wywiad lekarski zaczyna

Mężczyzna u lekarza i to z własnej woli? Wielu powie: ?to niemożliwe?, bo głowom rodziny i samcom alfa nie przystoi iść na badania. Warto jednak postawić na profilaktykę i w porę udać się do przychodni, zamiast później się leczyć ? zaznaczają lekarze.

?Panowie powinni regularnie robić podstawowe badania: moczu, morfologię oraz pomiar poziomu glukozy i cholesterolu. Raz w roku należy również wykonać USG jamy brzusznej? ? mówi serwisowi infoWire.pl Anna Jędrusik z Centrum Medycznego Medicers ? Przychodni Zacisze. Każdy mężczyzna pomiędzy 20. a 40. rokiem życia co 2?5 lat powinien wykonywać też RTG klatki piersiowej. W przypadku palących papierosy kontrola wskazana jest każdego roku.

U mężczyzn po czterdziestce zwykle zaczynają się problemy z gruczołem krokowym. Najczęstszym schorzeniem jest przerost prostaty, który wykryć można już u lekarza pierwszego kontaktu za pomocą badania per rectum. ?Panowie niechętnie poddają się diagnostyce, szczególnie gdy lekarzem jest kobieta. Dlatego obecnie, aby ocenić możliwość występowania choroby i zasadność wystawienia skierowania do urologa, wywiad lekarski zaczyna się od ankiety IPSS? ? dodaje rozmówczyni. Przychodnie oferują również nieodpłatne badania PSA, które pozwalają potwierdzić lub wykluczyć poważniejsze choroby gruczołu krokowego. Na oględziny tego organu powinno się chodzić do lekarza przynajmniej raz na trzy lata. Oprócz tego po 45. roku życia warto kontrolować stan jelita grubego. Pomogą w tym badanie na krew utajoną w stolcu oraz ? jeśli będzie to konieczne ? kolonoskopia.

Według GUS w ubiegłym roku lekarza odwiedziło 60% Polaków ? głównie z powodu urazów lub wypadków, a nie po to, aby wykonać badania okresowe. Niewątpliwie to kobiety często zachęcają panów do kontrolowania swojego zdrowia. Może warto pomyśleć o tym również w Dniu Mężczyzny (10.03.)?


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Zdrowa żywność, czy aby na pewno?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy