15 lipca 2015 r.
Placki ziemniaczane nie jedno mają imię
Placki ziemniaczane, – kto z nas ich nie lubi? Usmażone na złoty kolor, z wierzchu chrupiące, a w środku delikatne i miękkie. Soczyste, rozpływające się w ustach, są częstym gościem na naszych stołach. Z cukrem, śmietaną, po zbójnicku lub po prostu soute znikają z talerzy w kilka sekund.
Ta polska tradycyjna potrawa, w dzisiejszych czasach jest inspiracją w kuchni dla niejednego kucharza. Placki ziemniaczane podawane z grzybami, mozarellą, kawiorem, wędzonym łososiem czy z sosem pomidorowym zyskały nowe oblicze. Teraz wystarczy mieć w domu placki ziemniaczane z serii Dania Babci Zosi, aby samemu wyczarować w domu swoją własną wariacje na temat placków. Zapiekanka z placków ziemniaczanych, delikatnie podpieczona z wierzchu, zaskoczy nas niezwykle soczystym wnętrzem. Z kolei placki z sosem z czerwonej fasoli, za sprawą czosnku i czerwonej papryki, stworzą niezwykłą kompozycje smaków.
ZAPIEKANKA Z PLACKÓW ZIEMNIACZANYCH I GRILLOWANYCH WARZYW
4 – 6 porcji
czas przygotowania: ok 40 minut do 1 godziny
danie wegetariańskie, bezglutenowe
Składniki
1 opakowanie placków ziemniaczanych ze szpinakiem z serii Dania Babci Zosi
2 jajka (opcjonalnie)
1 średnia cukinia
1 średni bakłażan
3-4 pomidory
2-3 łyżki zielonego pesto
100 g fety
sól
pieprz
oliwa
garść posiekanej, świeżej bazylii
Placki przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Warzywa dokładnie myjemy i kroimy w plastry. Bakłażana warto ułożyć na sicie i skropić solą, dzięki temu pozbędziemy się goryczki. Po kilku minutach zmywamy sól pod bieżąca wodą. Pamiętajmy, żeby placki ziemniaczane i warzywa były podobnej wielkości (zarówno placki jak i warzywa, możemy przygotować dzień wcześniej i schować do lodówki).
Gdy placki i warzywa są gotowe rozgrzewamy patelnie do grillowania (jeśli nie posiadamy takiej, możemy spokojnie obsmażyć warzywa na patelni teflonowej). Najpierw na suchej patelni smażymy cukinię i bakłażana. Gdy warzywa się smażą, możemy rozgrzać piekarnik do 170-180 st. C.
Dno naczynia żaroodpornego smarujemy zielonym pesto, następnie układamy naprzemiennie placki, plastry pomidorów, cukinii i bakłażana. Całość posypujemy fetą pokrojoną w kostkę, doprawiamy solą i pieprzem, a na koniec skrapiamy wszystko oliwą. Zapiekankę wstawiamy do pieca i pieczemy ok 20 minut, aż danie się zrumieni. Przed podaniem posypujemy je posiekaną, świeżą bazylią.
PLACEK Z SOSEM Z CZERWONEJ FASOLI
4 porcje
czas przygotowania: ok 40 minut
danie wegetariańskie, bezglutenowe
Sos z czerwonej fasoli
2-3 łyżki oleju
1 cebula
1 marchewka
1 łodyga selera naciowego
2 ząbki czosnku
1 puszka krojonych pomidorów
1 łyżeczka kakao
1 łyżeczka mielonego kuminu (kminu włoskiego)
1 łyżeczka słodkiej papryki
1/2 łyżeczki ostrej papryki (można dać mniej lub więcej- zależnie od gustu)
szczypta soli
1 puszka czerwonej fasoli
Placki
1 opakowanie placków ziemniaczanych z suszonymi pomidorami z serii Dania Babci Zosi
1 jajko (opcjonalnie)
2-3 łyżki oleju do smażenia
Dodatki
kwaśna śmietana 12%
posiekana natka pietruszki
1 świeże drobno pokrojone chili
Cebulę obieramy, kroimy w średnią kostkę i wrzucamy na głęboką patelnię. Smażymy na średnim ogniu, aż cebula lekko się zarumieni. Przez ten czas obieramy i kroimy w średnią kostkę marchewkę i selera naciowego i dodajemy do cebuli. Smażymy wszystko 2-3 minuty. Dodajemy posiekany czosnek, pomidory z puszki i przyprawy. Zmniejszamy ogień, przykrywamy patelnię i dusimy sos przez ok 20 minut, co jakiś czas mieszając.
Gdy sos się gotuje, przygotowujemy ciasto na placki zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Fasole z puszki wykładamy na sitko, dokładnie płuczemy i dodajemy do sosu pomidorowego – całość dusimy jeszcze przez ok. 10 minut. Jeżeli sos jest za gęsty, możemy dodać 1/2 szklanki wody. Z kolei jeśli sos będzie zbyt rzadki, warto zdjąć pokrywkę i dalej dusić sos bez przykrycia. Gdy sos się redukuje, możemy smażyć placki.
Danie podajemy gorące z kwaśną śmietaną, posypane posiekaną natką pietruszki i świeżym chili.
Dossier produktu:
Placki Ziemniaczane ze Szpinakiem z serii Dania Babci Zosi firmy SyS
Placki ziemniaczane z serii Dania Babci Zosi z dodatkiem szpinaku stanowią niezwykłą kompozycję smaków. Placki nie wymagają ścierania i tarcia ziemniaków. Gotowe w zaledwie 20 minut, z dodatkiem śmietany, czy jogurtem naturalnym zmiksowanym z serem pleśniowym znikną z talerzy w kilka chwil.
Masa netto: 200 g
Sugerowana cena detaliczna: 5,69 zł
Placki Ziemniaczane z suszonymi pomidorami z serii Dania Babci Zosi firmy SyS
Placki ziemniaczane z serii Dania Babci Zosi z suszonymi pomidorami to wyjątkowa kompozycja smaku. Placków nie musimy obierać ani ścierać. Gotowe w zaledwie 20 minut, możemy podawać jako danie główne dodając do ciasta pokrojona szynkę i oliwki.
Masa netto: 200 g
Sugerowana cena detaliczna: 5,69 zł
Firma SyS powstała w 1990 roku. Firma specjalizuje się w uprawie i suszeniu warzyw na zielonym Podkarpaciu. Naturalny proces suszenia stosowany przez firmę, pozwala zachować świeżość produktów bez konieczności dodawania jakichkolwiek substancji chemicznych. W ofercie znajdują się: susze warzywne, a pod marką Dania Babci Zosi smaczne, pożywne i łatwe w przygotowaniu zupy, drugie dania na bazie ryżu i kaszy, a także nowość – placki ziemniaczane. Produkty, za swój naturalny skład i tradycyjny smak, otrzymały wiele certyfikatów i wyróżnień m. in. Dobry Produkt – Wybór Ekspertów, Polska Jakość 2012 i złoty medal My Eco Life.
http://www.firma-sys.pl/
https://www.facebook.com/firmasys