?Mała czarna? dla zdolnych
Do 2004 roku miana przez Światową Agencję Antydopingową jako sposób zakazany, teraz jest często wykorzystywana przez wyczynowców. Kofeina, bo o niej mowa, jest uważana jako jeden z najlepszych naturalnych specyfików pobudzających. Lub ?mała czarna? równie mocno kiedy na profesjonalistów oddziałuje na systemy sportowców-amatorów?
Poranna filiżanka kawy to dla dużo spośród nas skuteczny sposób na pobudzenie i zwiększenie koncentracji. Blokując receptory adenozyny, odpowiedzialne za uczucie senności i zmęczenia, stymuluje system do realizacji energii. Jak pochodzi z najróżniejszych badań, właściwości te, obok pozytywnego wpływu na produkcję intelektualną, znajdują zastosowanie zarówno w przypadku prac fizycznej. Zwiększenie przepływu krwi do mięśni i męstwa ma znaczenie zwłaszcza w przypadku wysiłku wytrzymałościowego. W jaki rodzaj kofeina oddziałuje na sprawność swego układu?
Naturalny doping
W przypadku osób uprawiających sport regularnie, ważną rzeczą w ścisłym funkcjonowaniu gospodarki energetycznej systemu jest silne odbudowanie pomiędzy treningami zasobów glikogenu. Kofeina wszyscy w aktualnej formie podwójną funkcję.
Powodując wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, oddziałuje na oszczędzanie glikogenu zamkniętego w mięśniach. Przyjmowana bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy, zwiększa natomiast poziom glukozy, z której istnieje on syntezowany. ? Kofeina dostarczana
w skóry kawy wchłaniana jest niesamowicie szybko. W przypadku długotrwałej aktywności odczuwalne efekty uzyskamy, pijąc kawę ok. 15-20 minut przed treningiem. Przy mniejszym wysiłku etap ten idzie wydłużeniu do 45 minut ? tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti. ? Powinniśmy zawsze pamiętać, że przyjmując dawkę kofeiny należy zadbać o regularne oraz odpowiednie nawadnianie organizmu niwelujące skutki moczopędnego działania napoju ? dodaje.
Skok adrenaliny na życzenie
Przyjęcie dawki ok. 5 mg kofeiny na kilogram masy ciała powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz zwiększenie stężenia adrenaliny we naturze. Posiada więc istotne miejsce w przypadku prac wymagających dużej moce i odporności organizmu, takich jak maraton lub wyścig rowerowy. Kofeina, oddziałując na układ nerwowy, zwiększa również wydolność organizmu oraz motywację do dalszego wysiłku. W skutku poprawia refleks i wyostrza koncentrację.
Określając się na włączenie kawy do diety przy jednoczesnej aktywności fizycznej, powinniśmy wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia. Dla organizmów osób borykających się z nadciśnieniem, połączenie kofeiny i intensywnego wysiłku może istnieć za wielkie obciążenie.
Zakwasom mówimy stanowcze ?nie!?
Zespół opóźnionego bólu mięśniowego, zwany popularnie ?zakwasami? to pewne z najzdrowszych utrapień, z którym zmierzyć się muszą początkujący amatorzy sportu. To dopiero nieprzyjemna bolesność, tłumaczona powstaniem mikrourazów w grupie włókien jest fundamentalnym powodem, dla którego występujemy treningi zaraz po kilku dniach. Jak twierdzą badacze z amerykańskiego University of Georgia, kofeina pomaga zaradzić ponad tego modelu problemom. Odczuwalna bolesność mięśni u osób, którym przed dużym wysiłkiem zaaplikowano tabletki z kofeiną, stanowiła o 46% gorsza niż w przypadku grupy kontrolnej. Efekt przekłada się blokowaniem adenozyny, odpowiedzialnej za aktywowanie receptorów bólu w reakcji na mikrouszkodzenia. By uzyskać taki efekt, wystarczy zażyć dawkę kofeiny wprowadzoną w dwóch filiżankach espresso.
Aktywność + dieta = sukces
Mała czarna to więcej sam spośród najtańszych naturalnych składników wspomagających odchudzanie. – Osobom tworzącym swą wiosenną grę z kilogramami, obok regularnej aktywności fizycznej, zalecane jest picie espresso. Pomaga ona zużywanie i zmniejsza ochotę na skorzystanie po słodkie przekąski ? tłumaczy Joanna Sobyra z Segafredo Zanetti. ? Wartość odżywcza klasycznego espresso jest ograniczona
? ok. 2 kcal na 100 ml, a wprowadzona w nim kofeina wspomaga proces termogenezy. Tylko dzięki tym cechom kawy, pijący ją po posiłkach Włosi są szczupli i spełnia energii ? dodaje. Powinniśmy jednak uważać, by nie zawyżać kaloryczności napoju poprzez dodawanie tłustego mleka czy słodkich dodatków, takich jak syropy smakowe, bita śmietana czy czekolada.