Warszawa, wrzesień 2014 r.
Informacja prasowa
Rusza program ?Firma bez dymu?
15 września rozpocznie się pierwsza edycja ogólnopolskiego programu ?Firma bez dymu? adresowanego do firm działających na terenie całej Polski. Jego celem jest dostarczenie pracodawcom skutecznych narzędzi, które mogą pomóc ograniczyć skalę nikotynizmu wśród pracowników. Program realizowany jest w ramach kampanii na rzecz walki z nałogiem nikotynowym ?Nie rzucaj, bo wróci! Skutecznie rozstań się z nałogiem?, której inicjatorem jest Klinika i Ośrodek Badań nad Nikotynizmem Free Forever, we współpracy ze stowarzyszeniem Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Instytutem Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego. Aby wziąć w nim udział należy przesłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.nierzucajbowroci.pl.
Polscy pracodawcy dotychczas lekceważyli kwestię palenia papierosów, nie analizując wynikającego z tego bilansu zysku i strat. Wynika to z powszechnej, aczkolwiek błędnej opinii, że palacze sami wybrali swój nałóg ? innymi słowy ? palą, bo chcą i lubią. Nic bardziej mylnego. Żaden palacz świadomie nie zrezygnował z kontroli i nie wybrał tego, że będzie uzależniony od nikotyny do końca życia. Aż 88% palaczy chciałoby przestać palić. Próbują rzucać siłą woli lub przy pomocy leków, ale nałóg prędzej czy później wraca. Nikotyna to narkotyk, który silnie uzależnia, dlatego 96% prób kończy się niepowodzeniem.
Nikotynizm w miejscu pracy to ogromny i wciąż bardzo powszechny problem, wpływający na ogólną kondycję firmy. Palenie zabiera bowiem pracownikowi średnio 40 min. z ośmiogodzinnego dnia pracy. W ciągu roku oznacza to ok. 20 dni roboczych ?puszczonych z dymem?. Zatrudnienie jednego palacza to zatem dodatkowy koszt dla pracodawcy, sięgający kilku tysięcy złotych rocznie. Koszty te związane są z absencją w pracy, nakładami na opiekę medyczną oraz spadkiem wydajności (palący gorzej się koncentrują, są bardziej nerwowi, mniej zdyscyplinowani).
W Europie Zachodniej, walkę z uzależnieniem od nikotyny w miejscach pracy rozpoczęto już kilkanaście lat temu. Obecnie, działania te wpisane są w standardową działalność z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Organizatorzy kampanii wychodzą na przeciw potrzebom pracodawców w Polsce i poprzez program ?Firma bez dymu? chcą pomóc zarówno im, jak i ich palącym pracownikom w trwałym zaprzestaniu palenia. W tym celu opracowali materiały edukacyjne oraz zachęcają do inwestycji w pozapłacowe świadczenia zdrowotne w postaci grupowej terapii antynikotynowej w miejscu pracy. Najskuteczniejsza pomoc dla palaczy może bowiem nadejść właśnie ze strony pracodawcy ? jak potwierdzają badania naukowe przeprowadzone w University College London w Wielkiej Brytanii (www.smokinginengland.info) oraz Medizinische Universitat Wien
i Aerzte Initiative w Wiedniu (www.aerzteinitiative.at), najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z nałogiem tytoniowym spośród powszechnie dostępnych środków jest terapia behawioralno-poznawcza. Prowadzona w środowisku pracowniczym osiąga 60-procentową skuteczność. Podczas gdy rzucanie palenia siłą woli daje efekty na poziomie 3,4% (mierzoną po roku od momentu odstawienia papierosów), akupunktura 3,9%, plastry nikotynowe 6,2%, a leki psychotropowe blokujące głód nikotynowy 7,1%.
Michał Lach, prezes zarządu Kliniki i Ośrodka Badań Free Forever, były długoletni palacz, przekonuje, że firma, która stwarza bezpieczne i zdrowe miejsce pracy, zyskuje podwójnie.
– Pracownicy to najcenniejszy kapitał firmy i opłaca się w niego inwestować. Gdy są zdrowi i wolni od uzależnienia nikotynowego, bardziej efektywnie i wydajnie pracują na rzecz przedsiębiorstwa, swojej rodziny i społeczeństwa. Analizując skuteczność grupowych terapii antynikotynowych w środowisku pracowniczym, nie ma wątpliwości, że pracodawca może pomóc palaczom uwolnić się z natrętnego nałogu. Dla palaczy, którzy indywidualnie nie radzą sobie z problemem, to duża szansa, a dla pracodawcy opłacalna korzyść. Inwestując w terapię pracownika, po roku można liczyć na 390-procentowy ROI (zwrot z inwestycji), z kolei mniej palaczy w firmie przynosi dodatkowe oszczędności.
? Możliwości uczestnictwa firm w ramach programu ?Firma bez dymu? są następujące:
? bezpłatnie: poprzez udostępnienie pracownikom materiałów edukacyjnych (ulotek, plakatów, standów do wykorzystania w przestrzeni biura oraz treści e-mailingowych) oraz organizację spotkania informacyjnego na temat korzyści z niepalenia oraz skuteczności terapii behawioralno-poznawczej dla palących pracowników firmy;
? odpłatnie: poprzez organizację grupowej terapii behawioralno-poznawczej Free Forever
w miejscu pracy.
Na zakończenie akcji, firmy otrzymają dyplom ?Firma bez dymu? sygnowany przez organizatorów kampanii ?Nie rzucaj bo wróci. Skutecznie rozstań się z nałogiem?. Firmowe logotypy zostaną zaprezentowane na stronie kampanii i w oficjalnych podziękowaniach na łamach patrona medialnego Dziennika Gazety Prawnej.
Organizatorzy programu ?Firma bez dymu? wyrażają nadzieję, że poprzez realizowane działania,
w Polsce również uda się zmniejszyć odsetek nałogowych palaczy. Nie ma cudownej tabletki na nikotynizm. Nałóg tytoniowy to w 90% problem mentalny, dlatego skuteczny na niego sposób musi opierać się o pracę z psychologiem. Opracowana metoda behawioralno-poznawcza Free Forever skupia się na leczeniu mentalnego aspektu uzależnienia. Wyjaśnia i pozwala zrozumieć psychologiczny mechanizm pułapki nikotynowej. Jest połączeniem najbardziej wartościowych elementów znanych terapii behawioralno-poznawczych. Żeby wyjść z tytoniowego potrzasku, trzeba wiedzieć jak to zrobić. Najprostszym sposobem na trwałe rozstanie się z nałogiem jest poznanie mechanizmów, jakie nim rządzą, aby można było nad nimi zapanować.
Odwiedź nas na:
http://nierzucajbowroci.pl/
https://www.facebook.com/FreeForeverClinic