Czy warto jeść soczewicę?
Soczewica to niepozorna roślina strączkowa o naprawdę imponującym składzie. Jest bogata odżywczo, 100g ziaren soczewicy dostarcza 330 kcal. Na tę energetyczność składa się przede wszystkim skrobia oraz białko. Na szczęście nasiona soczewicy mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w diecie osób dbających o linię, z zaburzeniami glikemii czy problemami z układem sercowo-naczyniowym.
Ze wszystkich roślin strączkowych to właśnie soczewica zawiera najwięcej białka o bardzo dobrym składzie aminokwasowym. W 100 g nasion znajduje się od 25 do 28 g białka, dla porównania w 100g piersi kurczaka znajdziemy 21-22g białka. Białko soczewicy zawiera lizynę ? aminokwas egzogenny, czyli taki który trzeba dostarczać z dietą gdyż nasz organizm nie jest w stanie sam go wytworzyć. Lizyna przyspiesza proces budulcowy białek, wzmacnia kości i mięśnie. Dlatego powinna być elementem codziennej diety wegetarian, wegan i sportowców.
Soczewica to także skarbnica składników mineralnych tj kwas foliowy, wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz witamin – przede wszystkim z grupy B oraz prowitaminy A (B- karotenu). Wysoka zawartość kwasu foliowego reguluje funkcjonowanie układu nerwowego i wspomaga powstawanie krwinek czerwonych. Natomiast żelazo zapobiega niedokrwistości. Jak wszystkie strączkowe, soczewica zawiera spore ilości błonnika i kwasu fitynowego które mogą zmniejszać wchłanianie żelaza. Dlatego warto ją łączyć w posiłkach z warzywami bogatymi w witaminę C np. z natką, kapustą, brokułami, papryką.
Badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców i opublikowane w Canadian Medical Association Journal? wykazały, że codzienne spożywanie chociaż 1 porcji nasion roślin strączkowych pomaga znacząco obniżyć ?złego? cholesterolu, a tym samym obniżyć ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Soczewica zawiera także taniny, czyli związki organiczne, które charakteryzują się wysoką aktywnością antyoksydacyjną. Innymi słowy zwalczającą wolne rodniki, które odpowiadają za procesy uszkadzania komórek i między innymi starzenia się organizmu. Taniny działają przeciwbakteryjnie i wpływają korzystnie na mikroflorę jamy ustnej i jelit, a nawet mają właściwości antynowotworowe.
Ponadto soczewica zawiera fitoestrogeny : izoflawony i lignany. Fitoestrogeny wydają się mieć korzystne znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Dostępne wyniki badań wskazują, że związki te mogą być skuteczne w zapobieganiu osteoporozie, w łagodzeniu nadciśnienia, objawów menpauzt oraz mogą chronić społeczeństwo przed rozwojem nowotworów estrogenozależnych.
Rośliny strączkowe w tym także soczewica, powinny wystąpić w naszej diecie minimum 2 razy w tygodniu jako alternatywa mięsa czy ryby.
________________________________________
Dietetyk, mgr Agnieszka Ślusarska-Staniszewska
Poradnia Dietetyczna 4LINE, www.4line.pl
Tel: 502 501 596, ul. Dolna 17/60, Warszawa
Produkty z soczewicy
Firma SyS powstała w 1990 roku. Firma specjalizuje się w uprawie i suszeniu warzyw na zielonym Podkarpaciu. Naturalny proces suszenia stosowany przez firmę, pozwala zachować świeżość produktów bez konieczności dodawania jakichkolwiek substancji chemicznych. W ofercie znajdują się: susze warzywne, a pod marką Dania Babci Zosi smaczne, pożywne i łatwe w przygotowaniu zupy, drugie dania na bazie ryżu i kaszy, a także nowość ? placki ziemniaczane. Produkty, za swój naturalny skład i tradycyjny smak, otrzymały wielu certyfikatów i wyróżnień m. in. Dobry Produkt ? Wybór Ekspertów, Polska Jakość 2012 i złoty medal My Eco Life.
http://www.firma-sys.pl/
https://www.facebook.com/firmasys