Kultura Wiadomości branżowe

Śpiewająco w Nowy Rok 2015

Kolarz Michał Kwiatkowski i aktor Piotr Głowacki odsłonią swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd 2015 r.Nazwiska laureatów zostały ogłoszone podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia 2015 r. w Dworze Artusa. Jak co roku podczas noworocznej gali prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył też tradycyjnie dwa medale Thorunium osobom zasłużonym dla toruńskiej kultury. W tym roku wyróżnienia otrzymali młoda toruńska wokalistka Agata Rożankowska i socjolog, autor poczytnych książek z tej dziedziny prof. Tomasz Szlendak.Podczas noworocznego wystąpienia prezydent zapowiedział kontynuację polityki kulturalnej miasta, wsparcie dla dotychczas odbywających się imprez i wydarzeń cyklicznych. Przypomniał, że miejskie instytucje kultury organizują rocznie około 1400 wydarzeń kulturalnych, w których bierze udział ponad 700 tys. uczestników, natomiast organizacje pozarządowe, wspierane finansowo przez samorząd Torunia, projekty z udziałem kolejnych 200 tys. uczestników. Zapowiedział także m.in. wprowadzenie, w miejsce jednego, trzech konkursów wieloletnich na organizację strategicznych wydarzeń kulturalnych, rozbudowę Kulturalnej Sceny Letniej, powrót

Kolarz Michał Kwiatkowski i aktor Piotr Głowacki odsłonią swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd 2015 r.

Nazwiska laureatów zostały ogłoszone podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia 2015 r. w Dworze Artusa. Jak co roku podczas noworocznej gali prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył też tradycyjnie dwa medale Thorunium osobom zasłużonym dla toruńskiej kultury. W tym roku wyróżnienia otrzymali młoda toruńska wokalistka Agata Rożankowska i socjolog, autor poczytnych książek z tej dziedziny prof. Tomasz Szlendak.

Podczas noworocznego wystąpienia prezydent zapowiedział kontynuację polityki kulturalnej miasta, wsparcie dla dotychczas odbywających się imprez i wydarzeń cyklicznych. Przypomniał, że miejskie instytucje kultury organizują rocznie około 1400 wydarzeń kulturalnych, w których bierze udział ponad 700 tys. uczestników, natomiast organizacje pozarządowe, wspierane finansowo przez samorząd Torunia, projekty z udziałem kolejnych 200 tys. uczestników. Zapowiedział także m.in. wprowadzenie, w miejsce jednego, trzech konkursów wieloletnich na organizację strategicznych wydarzeń kulturalnych, rozbudowę Kulturalnej Sceny Letniej, powrót do Festiwalu Teatrów Ulicznych, poszerzenie formuły Festiwalu Sztuki Faktu o Toruńską Scenę Dokumentu, a także przekształcenie w formułę festiwalu Dni Grzegorza Ciechowskiego. Zapowiedział też pojawienie się w kalendarzu kulturalnym Torunia nowych wydarzeń: Festiwalu AfterCamerimage czy Festiwalu Wizje. W nadchodzącym roku miasto będzie zabiegać o utworzenie w Toruniu osiedlowych ośrodków integracji społecznej z funkcją lokalnych miejsc animacji kultury, a także ? m.in. w związku z planowanym na czerwiec otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika ? stworzenie w Toruniu tematycznych szlaków kulturowych.

Uczestniczymy w wydarzeniu w jakimś sensie historycznym ? mówił podczas koncertu prezydent Torunia Michał Zaleski. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest to ostatni koncert noworoczny toruńskich symfoników grany pod dachem Dworu Artusa, a więc także ostatnia Prezydencka Gala Noworoczna w tym miejscu. Za rok ? a zrobimy w Toruniu wszystko, aby tak się stało! ? spotkamy się już na Jordankach: w nowej sali koncertowej Torunia! Mam nadzieję, że nikogo z Państwa na tym oczekiwanym wydarzeniu nie zabraknie.

W części muzycznej wieczoru zabrzmiały najpiękniejsze arie z oper i operetek Kalmana, Verdiego, Offenbacha czy Lehara w wykonaniu małżeństwa ? sopranistki Eweliny Szybilskiej i tenora Łukasza Gaja. Gościem specjalnym koncertu był Zbigniew Wodecki, który zagrał na skrzypcach i trąbce, a także zaśpiewał w Toruniu swoje najsłynniejsze przeboje, m.in. ?Zacznij od Bacha? i ?Oczarowanie?, góralską kolędę ?Oj, maluśki, maluśki? czy ?My Way? ? utwór najbardziej znany z wykonania Franka Sinatry. Bawił też publiczność opowieściami i anegdotami. Artystom towarzyszyła Toruńska Orkiestra Symfoniczna, a koncert poprowadzili dyrygent Sławomir Chrzanowski i Urszula Guźlecka. W przerwie tradycyjnie wzniesiono noworoczny toast, a w finale koncertu nie zabrakło Marsza Radetzkiego i deszczu barwnego konfetti.

A to już wiesz?  W nowym roku ceny papierosów nie wzrosną

Laureaci Piernikowej Alei Gwiazd

Michał Kwiatkowski ? w 2014 roku, podczas mistrzostw świata w hiszpańskiej Ponferradzie, został mistrzem świata w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Został tym samym pierwszym polskim zawodowym mistrzem świata w kolarstwie. Drużynowy mistrz świata w jeździe na czas w barwach Omega Pharma-Quick Step z roku 2013; mistrz Europy i świata w kategorii juniorów. Medalista mistrzostw Polski seniorów na szosie i na torze. Olimpijczyk z Londynu (2012). Za osiągnięcia sportowe, jako zawodnik TKK Pacific, był stypendystą Prezydenta Miasta Torunia w trzech kolejnych latach: w 2007, 2008 i 2009 roku.11 października 2014 r. uhonorowany medalem ?Thorunium? za szczególne zasługi dla naszego Miasta.

Piotr Głowacki ? urodzony w 1980 r. w Toruniu aktor filmowy i teatralny, absolwent krakowskiej PWST. W latach 2006?2008 aktor Teatru Rozmaitości. Dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (w 2006 i 2012 roku), w 2013 r. wraz z Katarzyną Maciąg otrzymał nagrodę w kategorii ?Najlepsza gra aktorska w kinie niezależnym? na Festiwalu Filmowym ?Drzwi? w Gliwicach za film ?Ścinki?. Zagrał jedną z głównych ról w filmie ?Dziewczyna z szafy?, który wygrał najważniejszy konkurs ?Tofifestu? ? On Air. Za tę rolę otrzymał też nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Znany z ról filmowych: ?80 milionów? reż. Waldemar Krzystek, ?Długi weekend? reż. Robert Gliński, ?Oda do radości? reż. Jan Komasa, ?Dom zły? reż. Wojciech Smarzowski, ?Sala samobójców? reż. Jan Komasa, ?W ciemności? reż. Agnieszka Holland czy ostatnio w bijącym rekordy popularności filmie ?Bogowie?, opowiadającym o życiu Zbigniewa Religi.

Laureaci medalu Thorunium

Agata Rożankowska ? z urodzenia torunianka, aktualnie studentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jest zzwyciężczynią przeglądu ?Śpiewajmy Poezję?, który od 40 lat odbywa się w Olsztynie. Ma też na koncie Grand Prix przeglądu ?Al Legro. Tribute to Szpilman?, zwycięstwo w Ogólnopolskim Festiwal Piosenki Literackiej ?W żółtych płomieniach liści? i w telewizyjnej ?Szansie na sukces? oraz trzecią nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

A to już wiesz?  Światowy Dzień Aktywności Fizycznej - Polaku, rusz się! Sprawdź czy Twoje dziecko trzyma formę

Tomasz Szlendak ? profesor nadzwyczajny w Instytucie Socjologii UMK. Rozpięty między socjologią, psychologią, antropologią i ekonomią. Bada przemiany obyczajów w kulturze zachodniej, style życia, przemiany w kulturze, zwłaszcza kulturze polskiej oraz biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Zajmuje się śledzeniem trendów. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika ?Polityka? w ramach pierwszej edycji akcji ?Zostańcie z nami?. Pisze i komentuje dla czasopism popularnonaukowych i gazet (m.in. Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy Extra, Polityka). Uhonorowany Medalem ?Zasłużony Kulturze Gloria Artis?.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy