Nazywa się go ?cichym zabójcą?, bo czad jest bezwonny, bezbarwny i śmiercionośny. Jednak można się przed nim obronić. Okresowa kontrola kominiarska oraz montaż czujnika gwarantują bezpieczeństwo.
Już niewielkie stężenie procentowe tlenku węgla w powietrzu powoduje ból głowy. Ponieważ czadu nie widać ani nie czuć, objaw ten często jest bagatelizowany. Niestety, gdy stężenie wzrasta, niejednokrotnie jest za późno. Choć świadomość zostaje zachowana, następuje paraliż ciała. Osoba nie jest w stanie samodzielnie ratować swojego życia. W takiej sytuacji zgon może nastąpić już po 3 minutach. ?Najwięcej zatruć czadem stwierdza się w sezonie zimowym? ? mówi serwisowi infoWire.pl mistrz kominiarski Robert Chodkiewicz. Związane jest to z mniejszą wentylacją pomieszczeń i koniecznością używania urządzeń grzewczych.
W ubiegłym sezonie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęło 91 osób, a 2216 zostało poszkodowanych. Aby ustrzec się przed tragedią, należy regularnie korzystać z usług kominiarskich oraz zainstalować w mieszkaniu wykrywacz tlenku węgla. Detektor powinien wisieć na ścianie w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie, np. w kuchni i łazience z gazowym podgrzewaczem wody, kotłowni, pomieszczeniu z kominkiem, a nawet garażu, gdzie zagrożeniem są spaliny samochodu. Jeśli czad się wydobywa, urządzenie głośno to sygnalizuje.
Po włączeniu się alarmu trzeba natychmiast otworzyć okno. Dopływ powietrza z zewnątrz zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje niebezpieczne stężenie tlenku węgla. Co najważniejsze, czujnik nie wymaga konserwacji, jest tani i łatwo go zainstalować. Zasila się go bateriami albo prądem.
dostarczył infoWire.pl