Rozrywka

Wakacje na wysokościach? Oto 5 rzeczy, dzięki którym górskie wojaże będą czystą przyjemnością

Wakacje na wysokościach? Oto 5 rzeczy, dzięki którym górskie wojaże będą czystą przyjemnością
Informacja prasowa Warszawa, 11 lipca 2019 Sezon urlopowo-wakacyjny w pełni. Choć niektórzy wolą bierny wypoczynek spędzony na plażowym ręczniku na piaszczystej plaży, inni do relaksu

Informacja prasowa
Warszawa, 11 lipca 2019

Sezon urlopowo-wakacyjny w pełni. Choć niektórzy wolą bierny wypoczynek spędzony na plażowym ręczniku na piaszczystej plaży, inni do relaksu potrzebują aktywności i ruszają na górskie szlaki. Do tej drugiej formy odpoczynku warto dobrze się przygotować, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Podpowiadamy jak!

  • Po pierwsze: dobry termos
    Pogoda w górach bywa zmienna i naprawdę kapryśna. Choć wyprawę u podnóża gór rozpoczniesz w pełnym słońcu, w połowie szlaku warunki pogodowe mogą mocno zmienić, a temperatura – ochłodzić. Na takie przypadki warto zaopatrzyć się w termos utrzymujący ciepło przez wiele godzin. Nawet jeżeli zawartość w postaci gorącej herbaty lub kawy zniknie w przeciągu pierwszej godziny wyprawy, będziesz mógł ponownie napełnić termos w schronisku na szlaku. To rozwiązanie bardzo praktyczne, a także ekologiczne! Swój własny pojemnik na napój zastąpi Ci wszelkie jednorazowe plastikowe i papierowe kubeczki, które w moment po spożyciu zamieniają się w zbędny odpad.
  • Po drugie: pożywna, lekka przekąska
    Wysiłek włożony w pokonanie szlaku powoduje dużo szybsze spalanie energii. To bardzo ważne, aby posiłki spożywane podczas wyczerpującej, pieszej wycieczki dostarczały witamin i minerałów oraz wysokiej jakości energii. Odradzamy zabieranie ze sobą słodyczy, które mogą łatwo roztopić się pod wpływem temperatury czy dwudaniowych obiadów, znacznie przeciążających nas na szlaku. Przekąska na szlak powinna być niewielka, ale treściwa, a także gwarantować komfort spożycia. Doskonałym pomysłem będzie wybór bakalii, np. lekko solonych prażonych orzechów nerkowca z linii Chwyć&Jedz od Bakalland w formie „na raz”. Niewielkie opakowanie niemal wcale nie wpłynie na kształt i ciężar bagażu, a pożywna przekąska uratuje Cię przed nagłym głodem w dowolnym miejscu na szlaku. Zawarty w orzechach nerkowca magnez zniweluje uczucie zmęczenia, o które łatwo podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Sięgnij również po inne orzechy, nasiona i owoce suszone, którymi będziesz mógł podzielić się z towarzyszami wyprawy.
  • Po trzecie: wygodny plecak
    Przygotowując się do wycieczki w góry powinniśmy być maksymalnie praktyczni i postawić w 100% na wygodę. Dlatego zrezygnuj z toreb na ramię czy jednorazowych reklamówek noszonych w ręce. Najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą plecaka, który założony na plecy nie będzie ograniczał nam ruchów, a pozwoli na zabranie przedmiotów niezbędnych nam w górach. Zachęcamy jednak, aby nie przesadzić z rozmiarem plecaka. Im większy, tym łatwiej będzie Ci wypełnić go zbędnymi przedmiotami, których suma może oznaczać spory ciężar, a przy tym dyskomfort pieszej wycieczki. Zadbaj również o to, aby plecak był wodoszczelny, a żaden element bagażu nie zamoknie np. podczas niespodziewanego deszczu.
  • Po czwarte: apteczka pierwszej pomocy
    Kto choć raz wybrał się w góry, wie jak łatwo jest o nawet najdrobniejszy uraz. Wystarczy chwila nieuwagi, aby noga zsunęła się ze stromego kamienia, a ręka złapała za ostrą krawędź. Z dala od sklepów i miejskiej cywilizacji ciężko jest nam znaleźć coś, czym łatwo można zatamować krew i opatrzyć ranę. Bardzo ważne jest, aby na górskie wojaże zabrać ze sobą apteczkę, w której, w razie urazu, znajdziesz plastry, bandaże, gazę, rękawiczki lateksowe, leki przeciwbólowe czy środek dezynfekujący rany. Nawet jeżeli Ty z niej tym razem nie skorzystasz, być może na szlaku uratujesz kogoś, kto doznał urazu, a sam nie zapakował odpowiednio bagażu zaopatrzając się w apteczkę. Wspólna pomoc na szlaku jest bardzo ważna, dlatego nie lekceważ niepokojących symptomów innych turystów. Na wypadek poważniejszych obrażeń, miej wpisany w telefon numer ratownictwa górskiego: 985.
  • Po piąte: kurtka przeciwdeszczowa
    Wystarczy nawet najlżejsza kurtka przeciwdeszczowa, aby zupełnie odmienić oblicze Twojej górskiej wyprawy. Nawet jeżeli deszcz, który złapie Cię pośrodku szlaku będzie krótki i intensywny, przemoczone ubranie może powodować niemały dyskomfort. Szybko docenisz fakt, że pamiętałeś, aby na dno plecaka wrzucić zwiniętą kurtkę, która zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Choć nie przydała Ci się tyle razy, musisz być przygotowany, że tym razem pogoda może Cię zaskoczyć. Gdy zacznie kropić załóż na siebie odzież chroniącą przez deszczem. Po rozpogodzeniu będziesz mógł zdjąć z siebie wierzchnie nakrycie, a Twoje ubrania pozostaną suche. Jeżeli jednak na szlaku zastanie Cię burza, pamiętaj o ważnych zasadach, aby bezpiecznie przetrwać załamanie pogody. Przede wszystkim unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów oraz drzew, odsuń się od skał na co najmniej metr odległości, podobnie z ciekami wodnymi i metalowymi elementami szlaku. Kucnij i złącz nogi razem, a pod sobą umieść plecak. To podstawy, a pozwolą Ci bezpiecznie przetrwać pogodę, której nie chcemy doświadczać na górskim szlaku.
A to już wiesz?  Z czym to się je – pasta tahini

To niewiele elementów, które znacznie umilą Twój pobyt w górach. Załóż wygodne obuwie, ubierz się na cebulkę, zabierz powyższe rzeczy i ruszaj na podbój szczytów!
_________________________________________________________________________________

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy